Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków:
Jednym z głównych zadań spółki jest zaopatrywanie miasta i gminy Nowe w wodę i odprowadzanie ścieków.
SUW NOWE
Ujęcie wody dla miasta Nowe znajduje w dolinie Wisły, między ulicą Kniatek a ujściem rzeki Mątawy do Wisły. Ujęcie składa się z czterech studni głębinowych.
Pobór wody odbywa się za pomocą czterech pomp głębinowych w studniach o głębokości około 20 metrów każda, z których woda tłoczona jest do oddalonej o około 250 metrów stacji uzdatniania wody przy ul. Kniatek. Na stacji uzdatniania woda poddawana jest procesom napowietrzania i jednostopniowej filtracji w celu usunięcia niesionych ze sobą zanieczyszczeń, głównie jonów żelaza i manganu. Uzdatniona woda trafia do zbiornika retencyjnego dwukomorowego, z którego tłoczona jest do sieci wodociągowej za pomocą dwóch zestawów pomp pionowych. Stacja uzdatniania działa w pełni automatycznie dzięki zastosowaniu szaf sterowniczych wyposażonych w urządzenia sterujące wydobyciem, uzdatnianiem i dystrybucją wody do sieci wodociągowej. Z ujęcia wody w Nowem zasilana jest sieć wodociągowa w mieście Nowe oraz wsie Kończyce, Morgi, Zdrojewo, Mały Komorsk, Pastwiska.
SUW BOCHLIN
Ujęcie wody w Bochlinie znajduje się w centrum wsi przy drodze krajowej nr 91 i składa się z trzech studni głębinowych.
Pobór wody odbywa się za pomocą trzech pomp głębinowych w studniach o głębokości około 100 metrów, z których woda tłoczona jest do oddalonej o około 20 metrów stacji uzdatniania wody. Na stacji uzdatniania woda poddawana jest procesom napowietrzania i jednostopniowej filtracji w celu usunięcia niesionych ze sobą zanieczyszczeń, głównie jonów żelaza i manganu. Uzdatniona woda trafia do zbiorników retencyjnych , z których tłoczona jest do sieci wodociągowej za pomocą zestawu czterech pomp pionowych. Wydobycie i dystrybucja wody sterowane są automatycznie, natomiast płukanie filtrów wymaga obsługi operatora.
SUW TRYL
Ujęcie wody w Trylu znajduje się przy drodze powiatowej Nowe – Wielki Lubień i składa się z dwóch studni głębinowych.
Pobór wody odbywa się za pomocą dwóch pomp głębinowych w studniach o głębokości około 50-60 metrów, z których woda tłoczona jest do oddalonej o około 100 metrów stacji uzdatniania wody. Na stacji uzdatniania woda poddawana jest procesom napowietrzania i dwustopniowej filtracji w celu usunięcia niesionych ze sobą zanieczyszczeń, głównie jonów żelaza i manganu. Uzdatniona woda trafia do zbiorników retencyjnych , z których tłoczona jest do sieci wodociągowej za pomocą zestawu czterech pomp pionowych. Wydobycie i dystrybucja wody sterowane są automatycznie, natomiast płukanie filtrów wymaga obsługi operatora.
Wszystkie stacje wodociągowe wyposażone są w agregaty prądotwórcze na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Łączna długość sieci wodociągowej to około 106 km. Ilość dostarczanej wody do mieszkańców miasta i gminy wynosi około 325 tys. m3/rok.
OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW
PUM Sp. z o.o. zajmuje się także eksploatacją gminnej oczyszczalni ścieków, znajdującą się w miejscowości Tryl. Ścieki oczyszczane są w procesach mechaniczno-biologicznych, a po oczyszczeniu trafiają do rzeki Mątawy. Oczyszczalnia została oddana do użytku w 2004 roku, ścieki dostarczane są za pomocą 34 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz dowożone samochodami asenizacyjnymi. Rocznie urządzenia oczyszczalni oczyszczają około 300 tys. m3 ścieków.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
https://edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2021/4345/
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków
Zapraszamy do lektury : 110 lat wodociągów
Zapraszamy do współpracy
Kontakt
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG MIEJSKICH SPÓŁKA z o.o.
Plac Św. Rocha 5
86 -170 Nowe
Pracownicy:
Dział Wodociągów tel. 52 33 38 818
Biuro Obsługi Klienta tel. 723 451 898
email: wodociagi@pumnowe.pl
Oczyszczalnia – tel. 607 448 225 – czynny 24h
Kierownik Działu Wodociągi i Oczyszczalnia
Michał Szambowski